Cabletech URZ0194 test

Testy » Cabletech URZ0194 test

Instrukcja:
Zupełnie niezła. Niewielkich rozmiarów książeczka, która jednak w sposób czytelny opisuje wszystkie funkcje odbiornika. Osadzone w polskich realiach fotografie, dobrze ilustrują opisywane przykłady. Widoczny na nich język polski oraz nazwy polskich stacji telewizyjnych pokazują, że producent postarał się o to aby dekoder był przygotowany specjalnie na nasz rynek.

Wykonanie:
Solidna, metalowa obudowa. Dobrze spasowane elementy. Otwory wentylacyjne na całej powierzchni górnej pokrywy, powinny skutecznie odprowadzać ciepło. Zaskakująco małe są rozmiary obudowy.
Tuner wyposażono w gniazda SCART, HDMI, S/PDIF (koaksjalne). Na panelu frontowym znajdziemy gniazdo USB, diode LED informującą o statusie zasilania, wyświetlacz oraz odbiornik zdalnego sterowania. Nie ma natomiast żadnych przycisków sterujących.

Pilot:
Tworzywo dobrej jakości jest miłe w dotyku. Wyprofilowany lekko spód ułatwia trzymanie tego średniej wielkości pilota w dłoni. Przyciski są niezbyt duże ale płaskie i nie wystają za bardzo. Dzięki temu dobrze się wciskają. Rozkład klawiszy poprawny. Znacznie lepszy niż w poprzednich modelach tego producenta. Grupy przycisków umieszczono obok siebie. Nie trzeba szukać ich po całym pilocie. To wszystko sprawia, że powinien być wygodny zarówno dla młodszych jak i starszych użytkowników.
Czułość pilota jest wystarczająca do tego aby swobodnie sterować urządzeniem, kierując pilot mniej więcej w stronę telewizora. Jedynym drobnym mankamentem jaki udało mi się znaleźć jest odwrotny symbol odtwarzania, tzw: "Play". Strzałka skierowana jest w niewłaściwą stronę.

Uruchomienie:
Tuner samoczynnie włącza się po podłączeniu zasilania. Dzięki temu zegar zostaje ustawiony i zaprogramowane nagrania zostaną zapisane o właściwej porze. Z drugiej strony nie przyczynia się do oszczędzania energii jeżeli nikogo nie ma w domu i nikt nie zauważy, że odbiornik jest niepotrzebnie włączony. Coś za coś.
Po pierwszym włączeniu uruchamia się ekran podstawowej konfiguracji, z którego można a nawet trzeba przejść do wyszukiwania kanałów.

Ekran początkowy URZ0194

Najpierw jednak warto ustawić żądany tryb wyświetlania. Na spory plus można zaliczyć fakt, że tuner ma możliwość wyboru obok trybów europejskich 50Hz, także tryby NTSC oraz 60Hz, co umożliwia bezproblemową współpracę z większością monitorów komputerowych oraz telewizorami z rynku amerykańskiego.

Wybór trybu wyświetlania URZ0194

Na tym etapie można też od razu wybrać oczekiwane proporcje ekranu do jakich odbiornik będzie dopasowywał obraz.

Skanowanie kanałów URZ0194

Wyszukiwanie trwa około 120s. Odbiornik od razu przechodzi do wyświetlania pierwszego z listy programów, od razu z włączonymi napisami tzw: "cyfrowymi" i sortowaniem według LCN.

Napisy cyfrowe URZ0194

Jeśli chcemy posortować kanały według własnych upodobań, najpierw trzeba wejść do menu i wyłączyć LCN.

LCN URZ0194

Napisy wyłączamy przyciskiem: "Subtitle" na pilocie.
Aby przejść do sortowania kanałów należy wejść do menu: "Lista kanałów". Używając żółtego przycisku funkcyjnego na pilocie, aktywować funkcję: "Ruch" i dalej przy użyciu przycisku: "OK" zaznaczać i przesuwać na liście przyciskami kursorów, wybrane programy.

Sortowanie kanałów URZ0194

Na koniec należy ponownie za pomocą żółtego przycisku funkcyjnego deaktywować funkcję: "Ruch". Po wyjściu z menu przy pomocy przycisku: "Exit" lista zostaje zapisana do pamięci odbiornika.

Menu:
Bardzo intuicyjne. Widać ogromne podobieństwo do starszych produktów Cabletech-a. Właściwie każdy kto miał z nimi do czynienia od razu opanuje obsługę nowego tunera. Wciśnięcie przycisku: "Info" na pilocie wyświetla planszę z informacjami o bieżącej i następnej audycji.

Info URZ0194

Kolejne wciśnięcie tego przycisku wyświetla opis bieżącej audycji, który można wygodnie przewijać klawiszami kursorów góra/dół.

Info2 URZ0194

Trzecie wciśnięcie przycisku: "Info" pokazuje planszę z informacjami technicznymi o strumieniu DVB-T oraz sile i jakości odbieranego sygnału.

Info URZ0194

Tak jak w innych urządzeniach tego typu, podczas oglądania audycji przyciski kursorów pionowych pozwalają na przełączanie kolejnych programów. To naturalny sposób przełączania w związku z czym nie wyodrębniono oddzielnych przycisków do zmiany programu. Można także wybrać żądany program z listy, wciskając uprzednio przycisk: "OK" na pilocie.

Wybór programu URZ0194

Po wciśnięciu przycisku: "EPG" dostępny jest także elektroniczny przewodnik po programach, który oprócz swojej podstawowej funkcji pozwala także na wybór audycji do nagrania na podłączoną pamięć lub dysk USB.

EPG URZ0194

Jakość obrazu:
Obraz wyświetlany przed odbiornik jest najwyższej jakości i z pewnością bardzo pozytywnie zaskoczy odbiorców telewizji analogowej i ożywi każdy stary telewizor. W menu znajdziemy dodatkowo możliwość regulacji podstawowych parametrów obrazu, które działa zarówno na wyjściu analogowym jak i HDMI.

Regulacja obrazu URZ0194

Co więcej można także ustawić przeźroczystość plansz menu oraz czas ich wyświetlania.

Przeźroczystośc menu URZ0194

Wspomniane już wcześniej napisy do audycji w wersji teletekstowej wyświetlane są stosunkowo dużą czcionką.

Napisy tekstowe URZ0194

Napisy w wersji tzw: "cyfrowej" to jeszcze większe i wyraźniejsze litery.

Napisy cyfrowe URZ0194

Również telegazeta wyświetlana jest dużą i wyraźną czcionką z polskimi znakami diakrytycznymi. Strony wczytują się natychmiast bez żadnego oczekiwania.

Telegazeta URZ0194

Przy pomocy przycisku: "RES" można w trakcie oglądania zmienić rozdzielczość wyświetlanego obrazu.

Rozdzielczość URZ0194

Niebieski przycisk funkcyjny daje możliwość bezpośredniej zmiany proporcji wyświetlanego obrazu.

Proporcje obrazu URZ0194

Tego brakowało u poprzedników.

Jakość dźwięku:
Również doskonała. Poziom głośności reguluje się przy pomocy przycisków kursorów poziomych.

Regulacja głośności URZ0194

Nie wyodrębniono specjalnych przycisków do regulacji głośności na pilocie. Kursory poziome są naturalne i intuicyjne dla większości użytkowników.
Na pilocie znajdziemy także przycisk do szybkiego wyciszania dźwięku. Jego użycie oprócz wyciszenia ścieżki dźwiękowej wyświetla symbol przekreślonego głośnika, w prawym, górnym rogu ekranu.

Wyłączenie dźwięku URZ0194

Przy pomocy przycisku: "Audio" można wybrać żądaną ścieżkę dźwiękową. Dekoder oczywiście odtwarza również dźwięk E-AC3.

Audio URZ0194

Nagrywanie audycji na podłączoną pamięć USB:
Jeżeli pamięć lub dysk USB jest podłączony do gniazda i znajduje się na nim wolne miejsce, wystarczy nacisnąć przycisk: "Record" na pilocie aby rozpocząć nagrywanie. Przez moment wyświetlana jest informacja o dostępnym na dysku czasie na nagrania.

Nagrywanie URZ0194

Później przez kilka sekund plansza ze statusem nagrywania.

Info nagrywanie URZ0194

Kiedy zniknie w każdej chwili można wywołać ją przyciskiem: "Info" na pilocie.

Info podczas nagrywania URZ0194

Podczas nagrywania na nagrywanym programie, tuż pod logo nadawcy wyświetlany jest malutki, migający symbol nagrywania.

Symbol nagrywania URZ0194

Można przełączać programy w ramach tego samego multipleksu. Na innych programach niż nagrywany nie ma żadnej informacji o fakcie włączonego zapisu. Można jednak swobodnie wyświetlać plansze informacyjne.

Info URZ0194

Tuner automatycznie podczas nagrywania ogranicza możliwość przełączania na programy z poza MUX, na którym trwa nagrywanie.

Ograniczenie podczas nagrywania URZ0194

Naciśnięcie przycisku: "Stop" na dowolnym programie wyświetla planszę z prośbą o potwierdzenie zatrzymania nagrywania.

Zatrzymanie nagrywania URZ0194

Zabezpiecza to przed przypadkowym wyłączeniem zapisu.
Lista nagranych audycji dostępna jest po wciśnięciu przycisku: "Media" na pilocie i przełączeniu na listę nagrań za pomocą przycisku: "1".

Lista nagrań URZ0194

Na liście nagrań widać m.in. podgląd pierwszej klatki zapisu, nazwę stacji, czas zapisu oraz tytuł audycji.

Status listy nagrań URZ0194

Wystarczy wcisnąć przycisk: "OK" aby rozpocząć oglądanie wybranego nagrania na pełnym ekranie.

Odtwarzanie nagrań URZ0194

Przez kilka sekund widać pasek statusu, który można także wyświetlić za pomocą przycisku: "Info". Jest on także widoczny zawsze podczas przewijania lub pauzy.

Przewijanie URZ0194

Ponowne wciśnięcie przycisku: "Info" wyświetla nad plansza statusu także listę nagrań na dysku.

Status listy nagrań URZ0194

Lista nagrań pozwala na podstawową edycję plików. Można zmienić nazwę, pominąć i usunąć plik nagrania.
Jak już wcześniej wspomniałem jest także możliwość zaprogramowania nagrań. Można to zrobić przy pomocy elektronicznego przewodnika po programach, zaznaczając audycję do nagrania albo ręcznie wciskając przycisk: "Timer" i ustawiając żądany czas nagrania z wybranego kanału.

Timer URZ0194

Programowanie nagrań URZ0194

Po zaprogramowaniu można wyłączyć odbiornik i pozostawić go w stanie czuwania. Samoczynnie włączy się, ustawi na właściwy program i nagra zaprogramowaną audycję.

Funkcja TimeShift:
Jeśli w gnieździe USB znajduje się podłączony dysk a na nim wystarczająca ilość wolnego miejsca, to warto skorzystać z funkcji TimeShift. Wystarczy wcisnąć przycisk: "Pause" na pilocie aby zatrzymać audycję nadawaną na żywo!

TimeShift pauza URZ0194

Po pewnym czasie ograniczonym pojemnością dysku można wrócić do kontynuowania oglądania audycji.

TimeShift odtwarzanie URZ0194

Podczas oglądania buforowanego materiału nie można skorzystać z planszy informacyjnej.

TimeShift info URZ0194

TimeShift EPG URZ0194

Nie można też przełączać odbiornika na inny program. Można za to w każdej chwili przewinąć, cofnąć lub ponownie zatrzymać audycję w zakresie ograniczonym tylko pojemnością podłączonej pamięci lub dysku USB.

TimeShift przewijanie URZ0194

TimeShift cofanie URZ0194

To bardzo przydatna funkcja, zrealizowana w tym urządzeniu doskonale.

Odtwarzanie filmów z podłączonej pamięci USB:
Po wciśnięciu przycisku: "Media" i wyborze za pomocą przycisku: "1" menu odtwarzania filmów mamy dostęp do listy plików filmowych.

Lista filmów URZ0194

Podobnie jak w przypadku listy nagrań, podświetlenie pliku powoduje pojawienie się podglądu pierwszej klatki filmu (tu akurat pusta) oraz podstawowych informacji o pliku. Dalej wystarczy nacisnąć: "OK" aby oglądać film na pełnym ekranie.

Buforowanie filmu URZ0194

Odtwarzanie filmu URZ0194

Bardzo szerokie są możliwości regulacji napisów. Wystarczy podczas odtwarzania filmu, wcisnąć przycisk: "Subtitle" na pilocie.

Regulacja napisów URZ0194

Niestety w przypadku mojego filmu napisy pojawiały się na ułamek sekundy i znikały. Nie było mowy aby cokolwiek odczytać. Na innych urządzeniach działały prawidłowo. Pozostałe funkcje, takie jak przewijanie, pauza działają bez zarzutu.

Odtwarzanie muzyki z podłączonej pamięci USB:
Podobnie jak poprzednio, przycisk: "Media" oraz: "1" daje dostęp do listy plików muzycznych, na której widać podstawowe informacje o wybranych plikach.

Lista plików audio URZ0194

Naturalne wciśnięcie: "OK" rozpoczyna odtwarzanie muzyki. W okienku podglądu wyświetlane są słupki equalizera.

Odtwarzanie muzyki URZ0194

Odtwarzany dźwięk jest najwyższej jakości. Przycisk przewijania działa tak jak w innych tunerach Cabletech-a. Przeskakuje odtwarzanie o ustalony wcześniej w menu czas. Automatycznie odtwarzane są kolejne utwory z listy nagrań.

Wyświetlanie zdjęć z podłączonej pamięci USB:
Menu: "Media" pozwala także wybrać prezentację zdjęć zapisanych na podłączonej pamięci. Co więcej, można wyświetlać je bez zatrzymywania muzyki, która daje tło dźwiękowe. Przyciskiem: "1" przechodzimy do sekcji: "Zdjęcia" w menu mediów. Na liście zdjęć widać ich podgląd i podstawowe informacje.

Lista zdjęć URZ0194

Po wciśnięciu: "OK" uruchamia się pokaz slajdów z efektownymi przejściami między kolejnymi zdjęciami.

Pokaz slajdów URZ0194

Wszystko działa płynnie i bez zacięć. Muzyka w tle odtwarzana jest z doskonałą jakością.

Przejścia URZ0194

Przez cały czas, w lewym górnym rogu zdjęć widoczna jest mała informacja o statusie.

Zdjęcia URZ0194

Świetnie!

Dodatki:
W oprogramowaniu dekodera zaimplementowano także dwie gry, które mogą umilić czas miłośnikom Othello i Sudoku.

Gry URZ0194

Sudoku URZ0194

Zalety:
- doskonała jakość obrazu i dźwięku,
- sprawne działanie nagrywania i timeshift,
- przejrzyste menu w języku polskim,
- możliwość wyświetlania obrazu w trybach 30 i 60Hz,
- bardzo solidna budowa,
- szybki wybór kanałów z klawiatury,
- doskonałe odtwarzanie plików muzycznych,
- świetna jakość wyświetlanych fotografii,
- dobra instrukcja.

Wady:
- niedopracowane napisy do filmów.

Podsumowanie:
Nowa linia tunerów Cabletecha, opartych na nowym procesorze zapowiada udane urządzenia. Już w pierwszej wersji oprogramowania niemal wszystkie funkcje dopracowano do perfekcji. Urządzenie jest godnym polecenia następca takich modeli jak URZ0083. Od nowego modelu URZ0083Q różni sie tylko mniejszą obudową oraz brakiem złącz CINCH audio/wideo. Jeśli producent poprawi odtwarzanie napisów do filmów będzie to jedno z najlepszych urządzeń na rynku.
Polecam!

Sebastian Markowski
16 listopada 2012

Forum DVB-T

 
  • Dodaj link do:
  • www.digg.com
  • www.del.icio.us
  • www.wykop.pl
  • www.dodajdo.com
  • www.facebook.com
stat4u