DVB-T FORUM

Forum DVB-T

Jak podłączyć dekoder do telewizora?

Poradnik » Jak podłączyć dekoder do telewizora?

Ponieważ nasi klienci często pytają jak podłączyć zakupiony dekoder lub tuner satelitarny do telewizora, postanowiłem napisać specjalnie dla Państwa, poradnik na ten temat.
Otoż istnieje wiele sposobów podłączania sprzętu audiowizualnego do telewizorów. Sposób podłączenia zależy nie tylko od możliwości sprzętu ale także od efektu jaki chcielibyśmy osiągnąć oraz sposobu działania jaki chcielibyśmy uzyskać. Od najstarszych telewizorów wyposażonych wyłącznie w gniazdo antenowe, do najnowszych, które oferują cyfrowe złącza HDMI.


Podłączenie anteny.
Sprawą pierwszą i podstawową jest podłączenie anteny do dekodera. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wystarczy podłączyć dekoder do telewizora. Trzeba jeszcze wyjąć wtyczkę antenową z gniazda antenowego telewizora i wetknąć ją do gniazda antenowego dekodera. Gniazdo antenowe oznaczone jest w dekoderze symbolem: "ANT" albo RF IN" a nawet samym; "RF". Wygląda to tak jak na poniższej fotografii:
gniazdo antenowe w dekoderze
Aby równolegle z telewizja cyfrową oglądać nadal programy analogowe należy wykorzystać tzw. "przelotkę antenową", w którą wyposaąona jest większość dekoderów. Mają one dodatkowe wyjście antenowe, oznaczone symbolem: "RF OUT".
gniazdo antenowe w dekoderze
Służy ono do podłączenia sygnału z anteny, wykorzystywanego już przez dekoder, dodatkowo do wejścia antenowego telewizora. Dzięki temu tam, gdzie nie ma możliwości odbioru wszystkich multipleksów nadal (do czasu wylączenia nadajników analogowych) można cieszyc się odbiorem niektórych programów, tak jak dotychczas, bez udziału dekodera. Do takiego połączenia potrzebny jest tzw: "przedłużacz antenowy" czyli odcinek kabla koncentrycznego zakończony z jednej strony gniazdem antenowym a z drugiej strony wtyczka antenową. Byc może mają Państwo gdzieś w szufladzie taki nieużywany kabel, ponieważ jeszcze kilka lat temu, w czasach świetności magnetowidów były one w powszechnym użyciu. Każdy, kupowany magnetowid miał taki kabel w zestawie.
Gniazdo to można wykorzystać także do rozdzielenia sygnału antenowego na dwa dekodery. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedniej długości przedłużacz antenowy i podłączyc kolejny dekoder lub telewizor w innym pokoju.

Kiedy antena jest już podłączona można zając się połączeniem dekodera z telewizorem. Zaczne od najpopularniejszego i najwygodniejszego w użytkowaniu sposobu podłączenia dekodera czy tunera satelitarnego itp. do telewizora.


Połączenie kablem SCART zwanym także EUROZLĄCZEM (w skrócie EURO).
Połączenie to ma szereg zalet takich jak: tylko jeden kabel z uniwersalną wtyczką (jednoczesnie podłączony jest obraz i dźwięk), nie ma znaczenia kierunek połączenia (kabel działa tak samo wlączony w obie strony), automatyczne przełączanie telewizora na właściwe wejście AV (przy włączeniu dekodera nie trzeba już nic przełączac w TV), możliwość wyboru rodzaju sygnału wizyjnego (dla zaawansowanych - CVBS, RGB, YUV), nie ma znaczenia czy telewizor jest monofoniczny czy stereofoniczny (połączenie jest zawsze takie same).

Są też i drobne wady: nie można oglądać w ten sposób obrazu wysokiej rozdzielczości (HD), aby w pełni wykorzystać mozliwości złącza SCART użyty kabel musi być tzw: "pełny, 21-pin".
Gniazdo SCART w telewizorze wygląda tak jak na poniższej fotografii:

gniazdo SCART w telewizorze

W tym przypadku jest to telewizor wyposażony w dwa takie gniazda.
Takie same gniazdo odnajdziemy także w wiekszości dekoderów:
gniazdo SCART w dekoderze
Teraz wystarczy połączyć dekoder do telewizora za pomocą kabla zakoczonego z obu końców wtykiem SCART.
kabel SCART
Nie ma znaczenia do którego złącza w telewizorze właczymy wtyk kabla SCART. O ile tylko kabel jest tzw: "pełny", czyli taki, który ma połaczone ze sobą wszystkie 21 styków, telewizor będzie przełączał się automatycznie na właściwe wejście, w momencie włączenia dekodera. Będzie też można wybierać w menu dekodera wszystkie rodzaje sygnału wyjściowego. Wyjatkiem mogą być telewizory, które nie potrafią wyświetlać sygnału YUV (komponentowego) oraz Y/C (S-Video). To jednak zmartwienie bardzo zaawansowanych uzytkowników, bo dekodery zawsze skonfigurowane są fabrycznie w trybie, który odtwarza każdy telewizor wyposażony w złącze SCART.

Muszę tutaj wspomnieć, że w swojej praktyce instalatorskiej spotkałem kilka modeli TV, które mimo użycia pełnego kabla nie przełączały się automatycznie na właściwe wejście SCART po załączeniu dekodera. W takim przypadku należy ręcznie wybrać wejście AV (SCART) na pilocie lub panelu telewizora. W niektórych modelach może to byc program numer: "0".

Na rynku są także dekodery takie jak np. QuerPlus URZ0180 lub WIWA HD-50, które nie wymagają w ogóle kabla do podłączenia za pomoca złącza SCART. Ich obudowa jest jakby przedłużeniem wtyku SCART i w całości montowane są poprzez wetknięcie dekodera do złącza, bez pośrednictwa dodatkowych kabli.


Połączenie kablem CINCH.
Zdarza się, że posiadany telewizor nie został wyposażony w złącze SCART lub jest ono zajete przez inne urządzenie. Wówczas z tyłu obudowy lub na panelu frontowym albo nawet z boku telewizora można w niektórych modelach znaleźć wejścia AV typu CINCH. W najprostszych, monofonicznych telewizorach wyglądają one tak jak na poniższym zdjęciu:

gniazda CINCH w telewizorze

Są dwa. Jedno (zwykle w kolorze żółtym) do podłączenia obrazu (oznaczone symbolem: "VIDEO IN") i drugie (zwyle koloru białego) do i podłączenia dźwieku (oznaczone symbolem: "AUDIO IN").
W trochę lepszych telewizorach, z dźwiękiem sterofonicznym znajdziemy trzy gniazda:

gniazdo CINCH w TV

Żółte opisane: "VIDEO IN" do podlączenia obrazu, białe opisane: "AUDIO IN L" do podlaczenia dźwięku stereofonicznego kanału lewego i czerwone opisane: "AUDIO IN R" do podłączenia dźwięku stereofonicznego kanału prawego.
Aby podłączć dekoder lub tuner satelitarny itp. należy zaopatrzyć się w kabel SCART/CINCH:
kabel SCART/CINCH
Ważne aby był to kabel, który ma wyjście sygnału na wtykach CINCH. Są bowiem kable, które mają wejście sygnału na wtykach CINCH, a więc do przesyłania obrazu i dźwieku w drugą stronę niż potrzeba. Właściwy kabel ma wtyki CINCH opisane jako: "OUT". Istnieją także kable, które mają zarówno wtyki wejściowe jak i wyjściowe. Nalezy wtedy baczna uwage zwrócic na ich opisy. Potrzebne wtyki opisane są jako: "VIDEO OUT", "AUDIO OUT L", "AUDIO OUT R".
Za pomocą takiego kabla łączymy wyjście dekodera wtykając wtyk SCART do gniazda SCART w dekoderze, oraz podłączając wtyczki CINCH zgodnie z ich opisem. VIDEO do gniazda VIDEO, AUDIO do gniazda AUDIO. Można posiłkować się przy tym kolorami, ponieważ najczęściej kolory samych wtyczek CINCH odpowiadają kolorom gniaz, w które nalezy je wetknąć. Przy czym nadrzędny jest w tym wypadku opis wtyczki (jeśli istnieje), bo zdarzają sie kable, które maja zupełnie inne kolory wtyków lub pomieszane kolory między ich znaczeniami.

połączenie SCART/CINCH mono

Jeśli telewizor jest monofoniczny i ma tylko dwa gniazda CINCH a kabel posiada trzy takie wtyki wyjściowe, wtyczke: "VIDEO" podlączamy do gniazda: "VIDEO IN" i jedną z wtyczek: "AUDIO" (dowolną) do gniazda: "AUDIO IN".

połączenie SCART/CINCH mono
Drugi, bardziej nawet naturalny sposób podłączenia dekodera przez gniazda CINCH do telewizora, to wykorzystanie takich samych gniazd w dekoderze. O ile tylko dekoder je posiada?
gniazda CINCH w dekoderze
Wystarczy użyć zwykłego kabla typu 3xCINCH i połączyć odpowiadające sobie gniazda w dekoderze i telewizorze. Należy połączyc gniazda: "VIDEO OUT" (CVBS) w dekoderze z gniazdem: "VIDEO IN" w telewizorze oraz gniazda: "AUDIO L i R" w dekoderze z gniazdami: "AUDIO IN L i R" w telewizorze. Kolory użytych wtyczek moga byc dowolne, byle zachować ten sam kolor (ten sam kabel) między gniazdami: "VIDEO" w tunerze i telewizorze oraz: "AUDIO" w tunerze i telewizorze. Poniżej schematy połączeń dla telewizora stereofonicznego i monofonicznego.
połączenie CINCH/CINCH stereo

połączenie CINCH/CINCH mono

Jedyną wadą połączenia CINCH w stosunku do połączenia za pomocą złącza SCART, jest konieczność ręcznego przełączania telewizora na odpowiednie wejście audio-wideo. Należy to zrobić za pomocą odpowiedniego przycisku na pilocie lub panelu sterowania telewizorem. Przycisk ten jest zwykle oznaczony literami: "AV". W niektórych modelach trzeba jeszcze wybrać numer wejścia. Czasami należy naciskać przycisk wyboru wejscia kolejno, aż właściwe wejście zostanie aktywowane. W innych modelach trzeba wybrać numer wejścia z menu telewizora. W jeszcze innych należy przełączyc program na numer: "0".

Połączenie za pomocą kabla HDMI.
Właściciele nowoczesnych, płaskich telewizorów mogą skorzystać z połączenia dekodera kablem HDMI. Połączenie takie daje najwyższą możliwą jakość obrazu i dźwięku. Poza tym jako jedno z nielicznych umożliwia wyświetlanie programów w wysokiej rozdzielczości (HD). Połączenia za pomoca kabla SCART lub CINCH tego nie umożliwiają. W ich przypadku niezależnie od ustawień w menu dekodera, wyświetlany obraz jest zawsze w standardowej rozdzielczości 576i.
Gniazdo HDMI w dekoderze można łatwo zlokalizować ponieważ ma ono charakterystyczny kształt spłaszczonego trapezu.

gniazdo HDMI

Tak samo wygląda gniazdo w telewizorze. Wystarczy połączyć oba gniazda kablem HDMI

kabel HDMI

Następnie przełączyć telewizor na odpowiednie wejście HDMI aby cieszyć się odbiorem najwyższej jakości obrazu i dźwięku, bez jakichkolwiek zakłóceń.
Zalety takiego rozwiązania to m.in.: najlepsza, możliwa jakość obrazu i dźwięku, wyświetlanie obrazu wysokiej rozdzielczości, łatwośc połączenia, obraz i dźwiek podłączony wspólnym kablem.
Wady połączenia kablem HDMI to: koniecznośc ręcznego przełączania telewizora na odpowiednie wejście HDMI.

Połączenie za pomocą sygnałów komponentowych (component).

Ostatnim rodzajem połączenia dekodera do telewizora i nie tylko telewizora (o tym dalej) jest połączenie przy użyciu złącz komponentowych. Sygnały komponentowe to rodzaj sygnalów składowych RGB, użyteczny do przesyłania na większe odległości, bez utraty jakości. Dzięki transmisji sygnalów różnicowych kolorów czerwonego (R-Y) i niebieskiego (B-Y) oraz sygnału luminancji (składową zieloną generuje się z sygnalów rożnicowych), zakłócenia indukowane w kablu połączeniowym znoszą się wzajemnie. To predysponuje ten rodzaj połączenia do wykorzystywania wszędzie tam, gdzie odległość odbiornika od źródła jest wieksza niż zwykle. Dlatego ten typ połączenia nadaje się szczególnie do podłączania projektorów multimedialnych. Zwykle zawieszone są gdzies pod sufitem pomieszczenia a dekoder ustawiony na półce blisko podłogi. Kabel HDMI nie zawsze dostępny jest w takiej długości jak potrzebna. Tymczasem połączenie komponentowe pozwala na łączenie urządzeń wideo (także w wsyokiej rozdzielczości HD) na niemal dowolną odległość, zależną tylko od tłumienia użytych kabli koncentrycznych. I to niemal bez utraty jakości! Przy grubych kablach dystrybucyjnych, może to byc nawet kilkaset metrów! Poza tym niektóre wyświetlacze HD, nie mają wejść HDMI albo wejścia te są już zajęte. Warto wiedzieć, że sygnał HD można podlączyc także tą drogą.

Gniazda komponentowe w urządzeniu najłatwiej zlokalizować po ich opisie. Są to najczęściej gniazda typu: "CINCH" oznaczone literami: Y, Pr, Pb tak jak na poniższym zdjęciu.
gniazdo component w dekoderze

Wystarczy tylko połączyć gniazda odpowiadające sobie literami, za pomocą kabla CINCH i przełączyć telewizor lub projektor na odpowiednie wejście komponentowe.
połączenie komponentowe
Należy także pamiętać o podłączeniu dźwięku za pomocą dostępnych gniazd CINCH lub przy użyciu kabla SCART-CINCH.
Zalety połączenia komponentowego: doskonała jakość obrazu, możliwość przesyłania obrazu na duże odległości bez utraty jakości, przesyłanie obrazu SD i HD.
Wady takiego połączenia to: konieczność ręcznego przełączania odbiornika na odpowiednie wejście, koniecznośc oddzielnego podłączenia dźwięku.


Sebastian Markowski

Forum DVB-T

 

Komentarze

Janosik

2015-01-22 19:19

Witam,czy jeżeli mam podłączony jeden dekoder do telewizora to czy żeby podłaczyc drugi dekoder do drugiego telewizora musze cos dokupic ?
mariuszW

2015-01-11 15:47

witam mam problem dotyczący podłączenia tv plazma nowy i dekoder Polsatu Połączenie kablem SCART działa lecz występuje awaria w tej postaci ze pilot przestaje reagować w tunerze po odpięciu kable wszystko działa tak samo się dzieje z zastosowaniem kabla HDMI lub SCART-CINCH tv ma przywrócone fabryczne oraz tuner aby nie było ze jakaś funkcja blokuje macie jakiś pomysł aby to rozwiązać
satelita

2015-01-02 12:39

a da sie podpiąć do tego dekodera satelitę ?
Bartek

2014-12-30 11:43

Mam telewizor Samsung SmartTV i nie mogę podłączyć dekodera TV poprzez HDMI. Nawet nie czyta mi dekodera w funkcji Anynet+ (HDMI-CEC). Jaka może być przyczyna? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Sebastian Markowski

2014-11-25 12:24

Przyczyną może być za słabe wciśnięcie wtyczki SCART lub słaby kontakt styków, wadliwy lub niewłaściwy kabel, usterka tunera lub TV.
Potrzebujący

2014-11-24 17:58

Witam mam problem z połączeniem dekodera manty do telewizora daewoo K21V4GT. Po wciśnięciu kabli w odpowiednie miejsca i wlaczeniu telewizora automatycznie przelacza on się w tryb AV ale nadal jest czarny ekran.
Sebastian Markowski

2014-10-25 21:34

Kabel antenowy do dekodera. Z dekodera kabel antenowy przez przelotkę (jeśli jest w dekoderze) do TV. Kabel SCART z dekodera do TV.
W dekoderze wyszukać programy DVB-T. W Telewizorze wyszukać programy analogowe.
Cieszyć się oglądaniem.
Jeśli dekoder nie ma przelotki, zastosować rozgałęźnik antenowy do podłączenia anteny do dekodera i TV.
Po szczegóły zapraszam na forum: http://tunery.tv/forum/index.php
Marian

2014-10-25 21:21

Mam telewizję kablową analogową Multimedia w kablu podawany jest też sygnał cyfrowy telewizji naziemnej. Jak podłączyć dekoder DVBT z telewizorem Panasonic który ma 20 lat i ma dwa wejścia SCARD. Czy jest możliwość odbioru programów analogowych i cyfrowych z kabla Multimedia. Pozdrawiam
Jan

2014-09-26 17:09

Z czym łączyć w TV (mam Samsung 32" Full HD 1080) scarta i HDMI z dekodera via nagrywarka DVD Panasonic.
Chodzi o to, że w TV są wejścia:
- dla scarta: Ext1 (RGB) i Ext 2 (AV) a
- dla HDMI: 1, 2 i HDMI3 DVI
Scart łączy u mnie "przelotowo" via nagrywarka DVD dekoder z TV i tutaj wciąż waham się : z którym wejściem lepiej:RGB czy AV? Na oko nie widzę różnicy różnicy. Ale to jednak intryguje, a instrukcja odbiornika TV nie wyjaśnia tego.
To samo dotyczy wejść HDMI. Nawet wydaje mi się, że HDMI 1 lub 2 daje lepszy obraz niż HDMI3 DVI. Ale może to tylko złudzenie.
Kabel HDMI łączy u mnie dekoder bezpośrednio z TV z pominięciem nagrywarki. Tu też problem, bo w instrukcji nagrywarki zalecają HDMI łączyć z TV a dekoder jest bez połączenia. Jak tak zrobiłem to nic z tego nie wyszło. Może trzeba połączyć "przepustowo" dwoma kablami HDMI: dekoder-nagrywarka - odbiornik TV. Ale czy tak? Musiałbym dokupić wtedy drugi kabel HDMI.
Aha! Nie przełącza się też obrazautomatycznie z cyfrówki na analogowy, gdy wyłączam dekoder i v.v.
Proszę o poradę?
Z poważaniem
Jan Szczurowski, Warszawa
e-mail: erech40@gmail.com
Waldi

2014-09-14 11:17

Czy potrzebuję anteny do telewizora żeby podłączyć dekoder dvbt?
Sebastian Markowski

2014-08-18 09:34

Za mało informacji. Po pomoc zapraszam na forum:
http://tunery.tv/forum/index.php
Maja

2014-08-18 09:32

Witam. Mam stary kineskopowy TV (MarShal) tylko z gniazdem antenowym. Podłączyłam go do modulatora przez kabel antenowy a modulator do dekodera przez złącze SCART. do dekodera podłączona jest antena. odbiera wszystkie programy (darmowe) za wyjątkiem TVP1, TVP2, TVReginalna(Lublin). Co dziwne odbiera TV2 na paśmie 0898 ale filmy np angielskie lecą bez tłumaczenia?. Madulator nie ma HDMI a dekoder ma. Czy może należałoby połączyć te oba urządzenia za pomocą przejściówki HDMI/SCART? Czy przyczyna siedzi w odbiorniku TV.? Proszę o pomoc.
Leszek

2014-08-15 14:56

Jak podłączyć drugi telewizor
Hary

2014-06-10 17:29

Korzystam z telewizji kablowej Multimedia Polska S.A. Wszystkie TV, nawet stary czarno-biały działają bez problemu. Kupiłem nowy płaski Manta LED4202 (42")Po próbie uruchomienia nie stroi, tylko informuje, że "brak sygnału". Tak cyfrowego jak i analogowego Porty SCART i USB działają, HDMI nie sprawdzałem. Prawdopodobnie uszkodzony tuner wewnętrzny (może głowica?). Pytanie-czy mogę szybko dorażnie uruchomić go przez podłączenie oddzielnego tunera przez SCART, lub HDMI pomijając w ten sposób uszkodzony wewnętrzny tuner DVB-T/C (MPEG4) dostosowany do systemu odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli tak to jaki typ i model tunera byłby tu najlepszym tymczasowym rozwiązaniem zanim wyślę TV do serwisu (2 tygodnie naprawa). Proszę uprzejmie o pomoc i z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Sebastian Markowski

2014-05-12 20:48

Jeśli telewizor ma gniazdo na moduł CAM (wygląda jak złącze PCMCIA) to po zakupie odpowiedniej karty powinna być taka możliwość. Oczywiście pod warunkiem, że TV wyposażony jest w wymagany do odbioru, właściwy tuner wewnętrzny.
Paweł

2014-05-12 17:45

Czy istnieje możliwość oglądania programów telewizyjnych kodowanych nie przełączając na av w przypadku takim gdy telewizor widzi te programy ale zakodowane ?
Sebastian Markowski

2013-12-30 19:36

W tej sprawie zapraszam na forum:
http://tunery.tv/forum/
Kamil

2013-12-30 17:14

Witam mam stary telewizor ,znaczy sie to niby monitor do komputera lecz on nie posiada wejścia euro i cinh posiada tylko wejście s,video kupilem specialny kabel s video i przejściówke specialna z wejściem s video i wyjsciem na euro złączem i wszystko dziala ok tylko problem w tym ze nie pokazuje w kolorach tylko czarno białe co to za problem to ja nie wiem ,wie moze ktoś jak na to zaradzic ?? prosze o pomoc
Artur

2013-12-11 15:25

A jak do takiego właśnie dekodera i TV który ma SCART i CINH /bez HDMI/ podłączyć kino domowe też tylko ze SCART i CINH?
Artur

2013-12-11 15:20

Super opis :)
Goska

2013-12-10 14:17

a ja mam nowy tv SENCOR i nowy dekoder polsatu, wszystko podlaczone i sam sie ustawil na scart i pisze "zwarcie LNB. Sprawdz polaczenie lub konfiguracje dekodera" a gdy kupowalam dekoder mowila ze trzeba poczekac na konfiguracje 3 godziny. To jest ten moment zeby czekac ? czy mam cos zrobic? prosze o szybka pomoc
Krzysztof

2013-11-10 21:06

Dzięki za super opis i ilustracje, pozdrawiam.
Sebastian Markowski

2013-10-26 21:41

Należy przełączyć telewizor na odpowiednie wejście AV.
aga

2013-10-26 17:46

Po podłączeniu dekodera mam tylko niebieski ekran, kompletnie nic się nie dzieje. Telewizor to JVC, dekoder DVB-T MPEG-4
Sebastian Markowski

2013-10-22 22:31

Prawdopodobnie trzeba wyszukać kanały. Po pomoc zapraszam na forum:
http://tunery.tv/forum/index.php
Monika

2013-10-22 19:17

Co moze oznaczać napis na tv "brak usługi" bo tylko tyle mogę zobaczyć po podłączeniu dekodera do anteny i tv?
Sebastian Markowski

2013-09-20 21:15

Po odpowiedź zapraszam na forum:
http://tunery.tv/forum/viewtopic.php?p=874#874
yogi

2013-09-20 19:44

po godzinie dzialania telewizora polaczonego z dekoderem przez hdmi kanaly przeskakuja samoczynnie czy to wina dekodera
Asia

2013-09-02 16:07

Witam.
mam dekoder STB OPTICUM + antena zewn Opticum AX 800 + Telewizor LG 26LC3R. // Połączenie kabel SCART/CINCH. Pojawił sie brak głosu na wielu programach.
O dziwo jest na TVN a na innych brak ( TVP) .
Jaka może byc przyczyna?
Czy zmiana kabla na Scart byłaby dla ww lepszym roziązaniem?
BN

2013-07-23 17:21

prosze o odpowiedz na watek, ktory zostal juz poruszany kilka razy a mianowicie co zrobic w kwestii gdy w telawizorze jest tylko wejscie antenowe oraz kabel zasilajacy
TYpek

2013-07-04 14:31

Witam mam problem podlaczylem dekoder i nie ma glosu nie mam wejsc HDMI w telewizorze pomocy !
Sebastian Markowski

2013-06-25 09:39

Możliwych przyczyn jest bardzo wiele.
Po pomoc zapraszam na forum:
http://tunery.tv/forum/index.php
Agnieszka

2013-05-23 17:26

Moj dekoder dzialal bez zazutow do poki go nie rozlaczylam (przez remont) po remoncie chcialam go spowrotem podlaczyc dekoder niby dziala niby nie dziala otoz. wlaczajac na pilocie dekoder wyskakuje mi AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA PRZEZ HTTP :/ ... po czym aktualizacja trwa 0:18 sekund sie wylacza wszystko probujac wlaczyc od nowa wyskakuje
WYSTAPIL PROBLEM PODCZAS AKTUALIZACJI pilot wogole nie zeaguje ;/... po czym znow wyskakuje PROSZE PODLACZYC PRZEWOD SIECIOWY DO DEKODERA.. mimo ze wszystko mam podlaczone.. juz niewiem co robic :(
Sebastian Markowski

2013-05-20 20:42

Najlepiej kupić dekoder z wbudowanym modulatorem. Jedyny model na rynku to Strong SRT-8106.
Ewentualnie dokupić modulator do dekodera.
Tylko uwaga na fonię jeśli nie jest w TV przestrojona!
Jerzy

2013-05-20 20:37

Mam stary amerukański telewizor i nie ma w nim możliwości podłączenia dekodera jakim kolwiek kablem ponieważ w tym odbiorniku poza wejściem antenowym i kablem zasilającym nie ma nic. Co robić?
Sebastian Markowski

2013-05-08 17:46

Trzeba dodatkowo przełączyć dekoder TV-SAT w tryb VIDEO itp. Nie wiem jak on się w tym modelu nazywa.
Po dokładniejsze info zapraszam na forum.
Andrzej

2013-04-23 22:12

Bardzo przystępnie i zrozumiale napisany jest ten poradnik(MNIE URATOWAŁO PODŁĄCZENIE SCART-CINCH)-dzięki !
Sebastian Markowski

2013-04-04 20:43

Po konkretne porady zapraszam na forum!
Sebastian Markowski

2013-03-30 22:45

W takim wypadku potrzebny jest tuner z modulatorem.
Jedyny taki model to Strong SRT 8106.
Łukasz

2013-03-30 18:59

Jak podłączyć dekoder, bo ja mam w telewizorze wyjscie do anteny i nic wiecej???
Sebastian Markowski

2013-03-23 22:13

Trzeba zdiagnozować przyczynę.
Użyć innego kabla. Podłączyć do innego telewizora...
Będzie wiadomo czy to usterka kabla, dekodera czy telewizora?
Może też okazać się, że telewizor nie ma wejść RGB na złączu SCART i trzeba będzie przestawić w menu dekodera sygnał wyjściowy na CVBS.
Sebastian Markowski

2013-03-19 18:39

Telewizor należy przełączyć na odpowiednie wejście AV. Skoro śnieży to znaczy że nie jest przełączony.
 
  • Dodaj link do:
  • www.digg.com
  • www.del.icio.us
  • www.wykop.pl
  • www.dodajdo.com
  • www.facebook.com
stat4u